ISOLAND – V TÉHLE ADVENTUŘE SE MUSÍTE DOSTAT Z OPUŠTĚNÉHO OSTROVA OBESTŘENÉHO TAJEMSTVÍM

Nedávno jsem měla chuť zahrát si nějakou logickou hru, kde bych neřešila pořád ty samé úkoly jako v případě logické hry Human Resource Machine, ale kde bych postupně narážela na různorodé hádanky. Při hledání v Google Play Store pak na mě vyskočila Isoland – Android adventura s nápadně nízkou cenovkou 9 korun.

Hra byla dobře hodnocená (v průměru 4,6) a v popisku stálo, že se inspirovala dílem H. P. Lovecrafta, kterého mám nesmírně ráda. A tak jsem si řekla, proč ne. Udělala jsem správně. Isoland je velmi zajímavá logická jednohubka, kterou si můžete vychutnat i v případě, že adventury se zdlouhavými rozhovory a bláznivými kombinacemi předmětů zrovna moc nemusíte.

Ještě než se vrhnu do recenzování samotných herních mechanismů, chtěla bych podotknout, že Isoland vyhrál cenu za nejlepší umělecký dojem a že vypadá velmi pěkně. Každá z mnoha připravených obrazovek má svůj nápad a probouzí ve vás různou náladu. Ta je ovšem – vzhledem k celkovému námětu a zasazení – vždy lehce pošmourná a opředená tajemstvím. A proč to tak vlastně je?

Isoland - chobotnice na lehátku

Jak naznačuje samotný název hry, Isoland vás vrhne na téměř opuštěný ostrov. Tuto část světa sužuje zvláštní záhada. O co se vlastně jedná, ale hned zpočátku nevíte, jenom to tušíte a pak to pomalu objevujete. Nebudu vám zbytečně prozrazovat rozuzlení (všimněte si, že nepíšu „příběh“, protože příběh v pravém slova smyslu tu nenajdete – jedná se spíše o náznaky), protože je velmi zajímavé přicházet si na něj sami. Kromě toho, hlubší smysl hry si každý může vyložit podle svého chápání, takže dvě různé osoby nakonec mohou dojít k různému vyústění. A to je skvělé.

POJĎME SE BAVIT

Isoland je rozdělený na obrazovky, poskládané za sebe tak, abyste si připadali jako při přecházení ostrova. Tu máte pobřeží s loďkami, odkud jste přijeli, tu máte zase maják nebo náměstí atd. V podstatě každá obrazovka může znamenat nějakou interakci, například zmáčknutí knoflíku pro otevření dveří nebo odkrytí větve, pod kterou leží klíč atd.

Některé obrazovky jsou ještě o něco složitější, protože vyžadují kombinace již sebraných předmětů, nebo rovnou řešení různých úkolů, puzzlů a kombinací, jako jsou třeba hledání kombinací čísel, sestavování obrazců, postrkování hracích kamenů atd.

Isoland - na téhle hádance byla postavená celá logická hra

Právě tyto hádanky mi přitom maximálně učarovaly. Tvůrci se nesoustředili na pár oblíbených schémat, jak je u adventur někdy zvykem, ale nebáli se začlenit velkou spoustu různých námětů sesbíraných napříč spousty her, hlavolamů nebo klasických stolních her a kvízů. To má za následek, že se žádné dvě zadání nikdy neopakují.

Proces řešení hádanek tedy sestává ze dvou fází – pochopení, co po vás vlastně hra vůbec může chtít (pochopení zadání) a dále vyřešení úkolu podle tohoto zadání, což také nepatří k jednoduchým věcem. Dobrá zpráva je, že i když se ve hře nemluví a že i když vám v ní nikdo neradí a nevede vás za ručičku, vše dokážete brzy pochopit a rozluštit. Stačí se dovtípit, přijít na to gró věci a to pro běžného luštitele hádanek nebude problém.

Isoland - další logická hra, tentokrát s čísly a písmeny

Možná největším problémem je naučit se pečlivě prohledávat každičkou obrazovku, protože i ten nejmenší detail může spustit důležitou akci a posunout vás v příběhu dál. Další možný problém by pro člověka mohlo být bloudění, protože obrazovek je často k dispozici hned několik, nicméně když se naučíte postupovat s rozvahou a vždy ve chvíli, kdy už na aktuální obrazovce není co dělat, ani tento „problém“ vás nedostane.

NEJLEPŠÍ LOGICKÁ HRA PRO ZAČÍNAJÍCÍ HRÁČE I MAZÁKY

Isoland zvolil poměrně zajímavou formu financování, kdy se prodává za již zmiňovaných 9 korun + k tomu nabízí možnost koupit si nějakou radu, když se ve hře zaseknete. Tento systém byl k vidění již v několika hrách, nicméně právě v Isoland je zabudovaný snad poprvé naprosto skvěle.

Hra vás k placení nenutí, řekne si o něj pouze v případě, že si vyžádáte nápovědu. A bez ní se zcela jistě obejdete – minimálně tak, že místo placeného hint systému na YouTube najdete video se správným postupem. Osobně si však myslím, že hádanky jsou natolik pochopitelné a dobře vysvětlené, že tuhle hru si bez nápovědy dobře užije jak herní nováček, tak i pokročilý hráč – Isoland je spíše než adventura jakýsi soubor miniher poskládaných do úhledného balíčku s krásným grafickým kabátkem.

 

zdroj: androidtip.cz

You May Also Like

About the Author: kovarikrudolf@email.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.