Moto G5s Plus – takřka dokonalý telefon ze střední třídy

Vylepšená varianta Moto G5s Plus. Telefon, který má být ještě o kus lepší než jeho předchůdce Moto G5 plus.

Pojďme se ale podívat na přístroj postupně. K samotnému zařízení obdržíte pouze to nejnutnější – USB kabel, adaptér pro napájení, špendlík pro otevření prostoru pro SIM karty a návody. Na sluchátka v balení nečekejte. Již takto v úvodu musím zmínit první zápor telefonu. Přiložený USB kabel je totiž s micro-USB koncovkou. U Moto G5s Plus tedy nečekejte USB-C. A to je rozhodně v této cenové relaci škoda.

KOVOVÉ TĚLO, KVALITNÍ ZPRACOVÁNÍ

Moto G5s Plus přichází s celokovovým zpracováním. Záda přístroje jsou matná, pouze hrany zařízení jsou lesklé. Jak to u podobně zpracovaných telefonů bývá, i zde nalezneme plastové proužky pro lepší přívod telefonního signálu.

Již po prvním uchopení telefonu máte pocit, že se jedná o bytelné zařízení. A tento pocit jsem si uchoval po dobu celého testování. Nemusíte se obávat jakéhokoliv vrzání či podobných nedostatků. Bytelnost ale rozhodně nenahrazuje komfortnost při používání. Telefon velmi dobře padne do ruky a v žádném případě do rukou neřeže.

Zadní straně telefonu vyčnívá dvojice 13MPx kamer a duální LED blesk. Vše je již tradičně spojeno do vystouplé části, která dominuje zadní části. Vzhledem k tomu, že je tato část umístěna přesně uprostřed zařízení, psaní na položeném telefonu není větším problémem. Pouze při dotyku v horním rohu obrazovky se zařízení naklání. Pod fotoaparáty nalezneme již jen logo Motoroly.

Přední strana není o moc zajímavější. Dominantním prvkem je 5,5palcový Full HD displej. Hustota pixelů činí 401 ppi. Barevné podání je realistické a také výše jasu je dostatečná. Na přímém slunci jsem tak neměl sebemenší potíže.

Nad obrazovkou se nachází 8MPx kamerka, sluchátko pro hovory a LED blesk. Pod displejem pak nacházíme pouze čtečku otisků prstů. Vedle ní nenajdeme žádná senzorová tlačítka. Tato tlačítka však nakonec může nahradit samotná čtečka, o tom více ale později. Co mi však chybělo mnohem více, telefon nedisponuje notifikační LED diodou. Celá přední strana zařízení je chráněna sklem Gorilla Glass 3.

Na levé straně přístroje nacházíme pouze prostor pro dvě nano SIM karty a microSD kartu. I přesto, že šuplík je poměrně velký, jedná se o hybridní slot. Na pravé straně pak nacházíme tlačítka pro ovládání hlasitosti a tlačítko pro zapnutí obrazovky.

Na spodní části přístroje je umístěn micro-USB konektor, reproduktor a mikrofon. Reproduktor je dostatečně hlasitý a na multimédia vám s největší pravděpodobností postačí. Na horní straně si můžeme všimnout již jen 3,5mm jack konektoru pro připojení sluchátek.

 

VÝKONU DOSTATEK, NE ALE PŘEBYTEK

Moto G5s Plus přichází oproti Moto G5 Plus s velmi lehce vylepšenou hardwarovou výbavou. Pod kapotou nacházíme procesor Qualcomm Snapdragon 625 doplněný o 4 GB operační paměti. Testovaný model byl dále vybaven 32GB úložištěm. Při prvním spuštění bylo zabráno zhruba 9GB operačním systémem a několika základními aplikacemi.

V aplikaci AnTuTu obdrželo zařízení 64 456 bodů. Výsledkově se tak řadí spíše k slabšímu průměru. To vše má ale jedno důrazné ale. Přístroj se během testování nezadýchal ani při náročnějším používání. Systém fungoval bez jakýchkoliv záseků, aplikace se otevíraly svižně. Při tradičním používání tak rozhodně strádat nebudete.

Specifikace

 • Displej: 5,5 palců, 1920 x 1080
 • Procesor: Qualcomm Snapdragon 625
 • RAM: 4GB
 • Úložiště: 32GB + microSD
 • Fotoaparát:
  • Zadní: dual 13MPx, f/2.0, duální LED blesk
  • Přední: 8Mpx, f/2.0, LED blesk
 • Rozměry: 76,2 x 153,5 x 8,0 mm
 • Konektivita: 4G, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), GPS, A-GPS, GLONASS, Bluetooth 4.2
 • Operační systém: Android 7.1.1
 • Baterie: 3000 mAh

VÝDRŽ BATERIE VÝRAZNÝM PLUSEM

Moto G5s Plus je vybaveno 3000mAh baterií. Toto číslo nijak nezaujme, v podobné cenové kategorii nacházíme telefony i s vyšší kapacitou. Motorola si ale velmi pohrála s optimalizací celého zařízení. I z tohoto důvodu se mi během používání nepodařilo vybít telefon během jednoho dne.

Večer jsem vždy měl okolo 50 %. Pro účely testu baterie jsem využil aplikaci AnTuTu Tester. Po provedeném testu jsem byl velmi mile překvapen. Telefon se držel nějakých 9 hodin se zapnutým displejem, dokud jsem ho nemusel připojit k nabíječce. Bez problémů se tak uživatelé mohou těšit na 1 až 2 dny klidného používání.

Mimo to disponuje přístroj technologií TurboPower, která urychluje nabíjení. Celá baterie se nabije zhruba za 1 hodinu a 40 minut. Nabíjecí čas z 0 na 50 % pak činí nějakých 35 minut. V kombinaci s dobrou výdrží na jedno nabití mě obě hodnoty mile překvapily a při používání jsem baterií nebyl vůbec limitován.

ČISTÝ ANDROID S PÁR VYLEPŠENÍMI

Na přístroji je předinstalovaný operační systém Android ve verzi 7.1.1 (přislíbena je i aktualizace na Android 8.0). Motorola dodává přístroj s minimem změn. Nečekejme tedy žádné grafické úpravy. Po prvním spuštění jsem byl mile překvapen, že telefon disponoval pouze Google aplikacemi doplněnými o pár Moto aplikací. Nejedná se tak o balast, kterého si můžeme všimnout u jiných zařízení.

Po designové stránce je systém téměř totožný s tím, co nalezneme například u telefonů s označením Nexus. Přesto jsem si všimnul, že výrobce jej doplnil o zajímavou vlastnost, kdy se pozadí obrazovky při přechodu mezi jednotlivými plochami mírně rozmaže. Jinak však nehledejme změny. Vytknul bych pouze starší úroveň zabezpečení systému Android. Přístroj jsem testoval v říjnu 2017 a úroveň zabezpečení byla k červnu 2017.

Gesta, gesta, všude samá gesta

V úvodu článku jsem uvedl, že čtečka obrazovky může posloužit jako senzorová tlačítka. Motorola totiž ve své aplikaci Moto umožňuje uživatelům zapnout různá gesta pro jednotlivé činnosti. Čtečku tak pomocí gest můžete využít jako tlačítka pro ovládání telefonu. Výrobce ale uživatele do tohoto používání nenutí.

Sám jsem si ale na tato gesta velmi rychle navykl. A mile mě překvapilo, jak dobře fungují. Obdobné to bylo i s ostatními povely (např. gesto otočení spustí fotoaparát). Motorola skutečně tyto povely natolik dobře odladilo, že jsou použitelné v praxi.

Ukázka prostředí

  

   

FOTOAPARÁT S HLOUBKOU

Jak jsem již avizoval, tak na zadní straně se nachází dva 13MPx fotoaparáty s duálním led bleskem. S telefonem je možné pořizovat snímky v kvalitním rozlišení. Kromě toho zvládá pořizovat videa v 4K s 30 FPS, což je na danou cenovou kategorii zajímavá vlastnost.

Kromě toho si s fotoaparátem můžete pohrát při používání hloubkového focení. Přístroj je tak schopen rozpoznat objekt v popředí a rozmazat vše v pozadí. Kromě toho Motorola přidala do zařízení i aplikaci na úpravu takových fotek. U nich si tak můžete pohrát s různými efekty.

Ačkoliv se jedná o zajímavou funkci, rozhodně ještě není bezchybná. Například ne vždy dobře zachytává prameny vlasů. Také mi přišlo, že hranice mezi objektem v popředí a pozadím je mírně rozmazaná. Když si ale dáte záležet, rozhodně pořídíte i pěkné snímky.

Stejně jako u dalších telefonů v podobné cenové kategorii, tak i u Moto G5s Plus dost záleží, v jakých světelných podmínkách snímky pořizujete. V dobrých světelných podmínkách jsem s kvalitou fotografií neměl problém. V horších světelných podmínkách přišel na řadu přibývající šum. I tak se ale na telefon v této třídě nejednalo o něco hrozného.

Aplikace fotoaparátu od Motoroly

Motorola do telefonu předinstalovala vlastní aplikaci fotoaparátu. Ta nabízí kromě základních funkcí také profesionální režim. V něm si tak můžete nastavit celou řadu parametrů.

Kromě již zmíněného hloubkového fotografování můžete s telefonem pořídit panoramata. V nastavení nechybí ani možnost zapnutí HDR nebo volba osvětlení. Přístroj tak dokáže v horších světelných podmínkách alespoň částečně redukovat vznikající šum.

 

Při focení přední kamerkou pak aplikace nabízí možnost vylepšení obličeje. Nejde o nic jiného než o vyhlazení pleti u snímaných obličejů. Uživatel si u této volby může ručně nastavit intenzitu “retuše”. Funkce funguje podobně jako u jiných telefonů značky Lenovo. Na můj vkus se jedná o zcela nepřirozené úpravy, někomu se tato funkce však může líbit.