JAK ROOTNOUT ANDROID? (NÁVOD)

Lákají vás výhody rootu na vašem tabletu či telefonu? Jak rootnout android vám může otevřít spoustu nových možností. Na rootnutý Android můžete instalovat aplikace, které by vám bez rootu vůbec nefungovaly a je tak možné využít všech možností vašeho přístroje, včetně instalací neoficiálních a upravených verzí operačního systému Android.  Rootování však představuje také jistá rizika a není proto vhodné pro úplné začátečníky. Mohli byste přijít o záruku na svůj tablet či telefon a v extrémních případech zařízení takzvaně „bricknout“ – tedy zcela zablokovat tak, že již nebude možné ho dále použít. V dnešním návodu vám popíši přesný postup, jak rootnout android na tabletu i telefonu s Androidem a popíši detailně všechny možná rizika i na co si dávat pozor.CO JE TO ANDROID ROOT?

Root je v doslovném překladu „kořenový“ uživatel. Je to superuživatel s plným přístupem do všech koutů operačního systému Android. Prostě a jednoduše systémový administrátor. Můžete tak snadno (vy nebo alikace, které využívají root přístup) měnit nastavení systému Android, které bez rootového přístupu měnit nelze, protože na to nemáte oprávnění. Toto omezení je standardně zavedeno z důvodu většího zabezpečení celého systému. Vývojáři operačního systému Android schválně ponechali běžnému uživateli omezený přístup do některých citlivých částí systému, aby nebylo možné získat absolutní kontrolu nad vaším přístrojem. Tím, že svůj telefon nebo tablet rootnete, můžete instalovat a spouštět všechny aplikace, které vyžadují pro svůj běh root přístup do systému. Můžete například přetaktovat i podtaktovat procesor zařízení pro zvýšení výkonu a úsporu energie. Díky rootnutí však můžete i nahradit celý systém za jiný, neoficiální, a získat tak další funkce (velmi oblíbený je například CyanogenMod), nebo aktualizaci na vyšší verzi operačního systému, která ještě nebyla uvolněna oficiální cestou výrobcem telefonu, ale namísto toho ji připravila parta technologických nadšenců. Rootování vašeho telefonu zkrátka přináší obrovské výhody, ale také má svá rizika.

JAKÁ JSOU RIZIKA ROOTOVÁNÍ?

V zásadě existují tři významná rizika, o kterých byste měli vědět, než se do rootnutí svého tabletu nebo telefonu pustíte:

  • Ztráta záruky: Mnozí výrobci i prodejci rádi využijí rootnutí vašeho telefonu jako záminku pro odmítnutí záruky. Obvykle je to uvedeno také v záručních podmínkách, které jste obdrželi při nákupu vašeho zařízení. Nezoufejte však, stačí si na tento fakt v případě nutné reklamace vzpomenout a svůj telefon „odrootovat“ – je to proces, kterým vše vrátíte do původního nerootnutého stavu. Stačí si před zahájením rootovacího procesu zálohovat ROM paměť vašeho zařízení (ta obsahuje originální nerotovaný operační systém) a před reklamací přístroje ji do něj nahrát zpět. Prodejce tak nemá šanci poznat, že telefon byl předtím rootnutý a o záruku nepřijdete. Pokud si však tohoto nejste vědomi, může se vám snadno stát, že na reklamaci přinesete rootnutý přístroj a tím se ihned „prozradíte“ a o záruku nenávratně přijdete.
  • Zablokování telefonu (anglicky tzv. „bricking„): Doslovný český překlad slova bricking je „zazdění“. K tomu může dojít, pokud v průběhu rootovacího procesu dojde k chybě. To se naštěstí nestává často a většinou za to může sám uživatel. Stačí například začít rootovat telefon s téměř vybitou baterií bez jeho předchozího připojení na nabíječku a může vám dojít během rootování baterka. V takovém případě může dojít k nenávratnému zablokování rootovaného přístroje. Pokud taková situace nastane, řešení je složité a často ani žádné neexistuje – znamená to, že telefon můžete vyhodit do koše. Naštěstí stačí trocha opatrnosti a nemělo by se nic podobného stát, je však potřeba mít na paměti všechna rizika a dávat si na ně pozor. Pokud nevíte co přesně děláte, nebo si nejste zcela jisti postupem, vždy raději dále studujte a nepouštějte se do bezhlavého rootování svého telefonu.
  • Následná bezpečnostní rizika:  Tím, že svůj přístroj rootnete, umožníte některým aplikacím kompletní přístup do celého systému a zvyšujete tak bezpečnostní rizika. Může se stát, že si nainstalujete škodlivou aplikaci, která bude krást vaše data a kamsi je přes internet odesílat. Google navrhl operační systém Android záměrně s omezenými právy pro přístup do systému, aby minimalizoval podobná rizika zneužití vašich dat. Tím že systém odemknete, je jeho zabezpečení na vás. Musíte tedy vědět na co si dávat pozor, jaké aplikace jsou bezpečné a na které je potřeba si dávat pozor. To vyžaduje zkušenosti a dobré technické znalosti operačního systému Android, ale také povědomí o tom, jak fungují počítačové viry a další škodlivý software. Pokud jste začátečníci, je toto asi největší riziko a rootování vašeho telefonu vám příliš nedoporučuji. Google dokonce zablokoval používání své Google Wallet (online peněženka) na rootnutých telefonech – snaží se tak zabránit možnému zneužití vašich finančních prostředků na napojeném bankovním účtu (kreditní kartě).
JAK ROOTNOUT VÁŠ ANDROID?

Dvě specializované aplikace určené ke snadnému rootování si v posledních měsících získaly značnou oblibu. Jedná se o aplikace Towelroot Kingo Root. Obě dvě zvládnou celý proces tak rychle, že nestihnete ani vypít kávu. Tedy pokud je váš telefon kompatibilní alespoň s jednou z nich. Zde najdete seznam zařízení podporovaných aplikací Kingo Root.

Pokud jste svůj přístroj na seznamu nenašli (dávejte pozor na odkaz „show more“ pro rozbalení kompletního seznamu v sekci každého výrobce), pak nemusíte úplně zoufat, jen to nebudete mít tak jednoduché (a pravděpodobně stihnete při rootování vypít káv více :o) ). V takovém případě budete muset strávit více času hledáním přesného postupu pro rootnutí vašeho telefonu na zahraničních diskuzních fórech. Nejlepší místo kde začít hledat je odborné diskuzní fórum XDA Developers. Vyhledejte zde diskuzní vlákno týkající se přímo vašeho telefonu (přesného modelu) a ujistěte se v diskuzi, že uvedený rootovací postup fungoval spolehlivě všem lidem, kteří ho před vámi vyzkoušeli. Předejdete tak případným komplikacím.

PŘÍPRAVY NA ROOT

Jako první si zálohujte všechno, co je pro vás důležité. Hudbu, fotky, zkrátka všechny data, která máte ve svém telefonu a nejsou automaticky synchronizována online. Vše si zkopírujte do vašeho PC, jako kdybyste telefon někomu prodávali a již jste ho nikdy neměli vidět. Budete tak mít jistotu, že nepřijdete o žádná důležitá data. Myslete na to, že rootováním vlastně jakoby „formátujete“ svůj telefon a vše co v něm je uloženo bude vymazáno – včetně nastavení systému. Po dokončení rootovací procedury budete postupovat s nastavením systému jako když telefon poprvé spouštíte po jeho zakoupení.

Následně je vhodné zálohovat ROM paměť vašeho telefonu (ta obsahuje výchozí verzi operačního systému Android). Tím si zajistíte možnost vrácení telefonu do původního továrního stavu – například pokud budete v budoucnu chtít přístroj vrátit prodejci k reklamaci. Na druhou stranu nebývá problém na stránkách výrobce stáhnout obraz tovární ROM vašeho telefonu – je však potřeba znát přesnou verzi a datum vydání.

Pro další postup budete potřebovat ve vašem tabletu či telefonu zapnout USB debugging. To je potřeba z toho důvodu, abyste mohli propojit mobil s vaším PC. Postup je zcela jednoduchý a jedná se o pouhé nastavení v systémovém menu OS Android. Najdete ho v kategorii „systém“ jako položku „možnosti vývojáře“ (developer options) a následně „Ladění USB“ (USB debugging). Pokud v menu nastavení vůbec nevidíte položku developer options, je potřeba nejdříve jít do podmenu „Info o telefonu“ (Phone info) a zde do menu „Softwarové informace“ (Software info) a 7x poklepat na položku „Číslo sestavení“ (build number). Tímto postupem aktivujete obvykle skrytou položku developer options a najdete jí pak v menu telefonu. Pokud z mého popisu není jasné co přesně máte udělat, podívejte se na youtube video na kterém je vidět celý postup pro zapnutí USB debugging módu.ODEMKNUTÍ BOOTLOADERU

Bez odemknutí bootloaderu se nikam dále nepohnete. Bootloader je zaváděcí program, který určuje jaké aplikace jsou spouštěny při startování vašeho telefonu či tabletu. Kdo pamatuje bootovací diskety na dávných počítačích, asi má dobrou představu o co se jedná. Informace o tom jak odemnout bootloader na vašem zařízení získáte na oficiálních stránkách výrobce, nebo na diskuzním fóru XDA Developers. Odemknutí obvykle probíhá tak, že stáhnete oficiální aplikaci určenou pro odemknutí bootloaderu vašeho zařízení (každý výrobce má svou), nainstalujete ji na své PC, připojíte telefon přes USB kabel (proto je potřeba mít aktivní USB debugging – viz. předchozí kapitola) a pomocí aplikace bootloader telefonu odemknete. Je to jednoduchý proces, obvykle na několik kliknutí myší.

Také můžete hledat pomocí googlu „přesný název vašeho telefonu + bootloader unlock“ (např. „Samsung galaxy S5 bootloader unlock“).

ROOTNUTÍ POMOCÍ APLIKACE TOWELROOT

Jedná se jeden z nejjednodušších postupů pro rootnutí vašeho telefonu. Tedy pokud je podporován. Aplikace Towelroot funguje na většině android telefonů (původně vznikla pro účely rootování telefonu Samsung Galaxy S5). Kromě některých telefonů od Motoroly a HTC byste neměli mít problém. Towelroot bude až na výjimky fungovat pro všechny telefony s verzí jádra systému (kernel) vydanou před 3. červnem 2014. Datum vydání si ověříte opět v systémovém nastavení svého telefonu v podmenu „Phone info“. Výhodou aplikace Towelroot je to, že jí instalujete přímo do svého telefonu a ona se postará o celý rootovací proces. Jednoduše si aplikaci Towelroot stáhněte a vyzkoušejte jí (mělo by stačit kliknout na tento odkaz přímo z vašeho telefonu). Ihned zjistíte, zda je váš telefon podporovaný, nebo ne. Pokud není, postupujte rovnou na další kapitolu. Před instalací je potřeba povolit instalaci aplikací z jiných zdrojů než je Google Play store (v menu Settings>Security> Unknown Sources). Možná vám velmi pomůže následující youtube video (níže), na kterém je celý postup rootování pomocí aplikace Towelroot a v diskuzi pod videem též najdete ohlasy lidí ze kterých poznáte pro která zařízení postup fungoval a pro která ne.

ROOTOVÁNÍ POMOCÍ APLIKACE KINGO ANDROID ROOT

Kingo Android Root je windows aplikace, která nabízí velmi jednoduchou cestu pro získání rootu na vašem telefonu. Nejdříve si ověřte, zda je váš telefon aplikací podporovaný – to zjistíte na oficiálním seznamu na webu Kingo Android Root. Pokud jste se na seznamu našli, máte vyhráno. Alikaci si stáhněte, nainstalujte ji na svém PC, aktivujte USB debugging na vašem telefonu (postup najdete výše v jedné z předchozích kapitol tohoto návodu), připojte váš přístroj pomocí USB kabelu k PC a spusťte aplikaci Kingo Android Root. Po jejím spuštění by měla ihned automaticky rozpoznat připojený telefon a zeptá se vás, zda jej chcete rootnout. Ujistěte se, že máte dostatečně nabitou baterii telefonu a rootnutí potvrďte. Pak si vklidu dopijte svou kávu – rootování trvá několik minut a je potřeba jen čekat, až celý proces doběhne do konce.

OVĚŘTE SI ÚSPĚŠNÝ ROOT VAŠEHO TELEFONU

Nyní byste již měli mít vše hotové a váš telefon či tablet rootnutý. Doporučuji úspěšnost rootování ověřit pomocí aplikace Root Checker, která patří mezi nejznámější aplikace pro ověření root přístupu na všech zařízeních. Aplikace je dostupná zdarma na Google Play a po jejím spuštění se ihned dozvíte, zda máte rootnuto či nikoliv.

NAINSTALUJTE SI APLIKACI SUPERSU PRO VĚTŠÍ BEZPEČNOST

Aplikace SuperSU je velmi důležitým doplňkem každého rootnutého zařízení a umožní vám snadno sledovat, které aplikace si vyžadují root přístup do vašeho systému. Díky tomu máte absolutní kontrolu nad tím, které aplikace pustíte do svého systému a které nikoliv. Funguje to tak, že vždy, když se nějaká nově instalovaná aplikace dožaduje root přístupu do vašeho systému, tak vám SuperSU vyhodí dialogové okno s detailními informacemi o tom, která aplikace požaduje jaká oprávnění a vy máte možnost přístup jí povolit nebo ho zamítnout. Existuje zde i možnost volby pro povolení opakovaného přístupu pro danou aplikaci, aby vás stále neobtěžovalo ono dialogové okno – to samozřejmě dovolíte jen u dobře známých aplikací u kterých nehrozí žádné riziko zneužití root přístupu. Pokud nejste zcela ledabylí, měli byste díky SuperSU mít relativně dobrou jistotu, že nedojde ke zneužití vašeho rootnutého telefonu (respektive vašich dat v něm uložených) nějakou škodlivou aplikací nebo virusem.

UNROOTING – VRÁCENÍ ZPĚT DO PŮVODNÍHO STAVU PŘED ROOTEM

Pro případ, kdy budete potřebovat vrátit telefon zpět do původního stavu (například kvůli reklamaci telefonu), je možné velmi snadno telefon „odrootovat“. To uděláte pomocí aplikace SuperSU (viz. výše), ve které stačí přejít do menu „settings“ a následně vybrat možnost „full unroot“. Spustíte tím automatický proces, který vrátí váš telefon do původního stavu a ztratíte tak root přístup. To je možné následně ověřit pomocí již zmíněné aplikace Root Checker.

Zdroj: http://www.digitaltrends.com/mobile/how-to-root-android/

You May Also Like

About the Author: kovarikrudolf@email.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.